
Efter en intensiv och social vecka är det skönt med en väldigt lugn midsommarhelg. Ätit god mat och bara varit helt enkelt. Varit ute ett par svängar med Doggisarna ~ tagit med vagnen minst en gång per dag så att vi kan vara ute lite längre. Det märks att de är äldre (framförallt Karisma för de tycker att värmen är jobbigare nu än vad de gjort tidigare).

Nu laddar jag för fotbollen som har avspark klockan 19.00. Matchen mot Tunisien var ju en fullkomlig succé men det tror jag tyvärr inte att det blir ikväll.. Men jag hoppas såklart på vinst eller åtminstone oavgjort..
Det är ju total fotbollsfeber och har varit ända sedan Sverige helt otippat tog sig till VM. Hur många VM-låtar har inte producerats? Den som spelas minst är väl Tomas Stenstrand officiella låt som enligt mitt tycke är lite för deppig..
Ser att folk samlas på en massa ställen runt om i Sverige för att kolla på matchen tillsammans ~ en perfekt midsommarhelg med folkfest även idag. Det finns flera ställen här också där de visar matchen ~ tror att de flesta inkluderar middag och att bokning måste ske i förväg. Själv ska jag äta en stor räkcocktail med T’s skaldjursdressing som jag älskar. Här är receptet;
- Gräddfil
- Chilisås
- Konjak
- Massor av dill
- Salt och peppar
Det är bara att smaka sig fram till de rätta proportionerna.
Vad ska man säga om fotbollen.. Matchen var ju fullständigt punkterad efter en kvart.. Riktigt tråkigt för alla som samlats för att kolla och som var supertaggade.. Vi får hoppas att det går bättre på fredag mot Japan men vi ska nog inte förvänta oss för mycket..

Apropå fotboll så är glädjen total i Malaga eftersom de framöver kommer att spela i La Liga.. Klubben har ju minst sagt haft en del problem och åkte ju ur La Liga typ 2018 och har sedan harvat runt (tom spelat i division tre läste jag).. Men nu ~ comeback ✨
Måndag..

Mötte som planerat upp Kattis vid marknaden.. Hann få typ en 10 minuters update om killen som hon rest hit med.. Jätteglad för hennes skull att hon träffat någon, hyfsat nytt nu men allt kändes bra så jag hoppas verkligen att det håller ❤️ Han var hursomhelst jättetrevlig och vi gick runt på marknaden i sisådär 1.5 timme innan vi gick ner till en av mina strandrestauranger och åt lunch.. Alltid lika kul att träffa Kattis och jag är glad över att hon kommer hit ett par gånger per år..

Start på Almedalsveckan har det också varit och en ny opinionsundersökning har kommit. Liberalerna har i den här mätningen 2,9 procent vilket är väldigt mycket bättre än den undersökning som DN låter göras löpande. I den avrundades ju det till 1 procent (!!?) Det som adderar till det negativa är utvecklingen är -0,2 procent jämfört med förra mätningen. Hur mycket hon än kämpar Simona så ger det helt enkelt inget resultat.. Personligen tycker jag att hon gör de mest populistiska och ibland på gränsen till naivt korkade utspelen.. men det är jag det.
Någon som däremot alltid vässar till sig i en valrörelse och blir sitt allra skickligaste jag är Ebba Busch. Jag tror att de kommer att göra ett riktigt bra val i förhållande till de flesta andra partier. Jag tror inte att det kommer att hjälpa ”högerblocket” för även om gapet minskat något och det uppskattas att cirka 15 procent av väljarna inte fullt ut bestämt sig så är de röd/grönas försprång lite väl stort. Jag tror också att det är inte är helt osannolikt att det kan bli en helt ny regeringskonstellation efter valet.. Att KD kanske dyker upp i ett helt nytt sammanhang. Time will tell.. Jag har hursomhelst beställt material från Valmyndigheten så att jag ska kunna poströsta härifrån..
San Juan 🧡 Det som väldigt slarvigt uttryckt kan beskrivas som spansk midsommar. Det är alltid den 23 juni så veckodagen varierar.. Det brukar alltid vara väldigt mycket aktivitet här där vi bor och det var det igår också. Alla strandrestaurangerna är fullbokade med musik och uppträdanden.. Massor av folk på stranden och så vid 22-tiden tänds eldarna (lite Valborgsstuk) och sedan kommer det fyrverkerier i olika omgångar fram till midnatt. Vi var ute både vid 21.30 och vid 23.30 ~ älskar stämningen och folklivet 🧡
Onsdag..
Lite halvdant väder ~ varmt men en hel del moln. Tacksam att vi har vårt mikroklimat här med bergen och havet så att det aldrig blir sådär fruktansvärt hett och heller aldrig riktigt kallt.
Men hur gott har det inte varit med svensk färskpotatis med massor av dill och smör ❤️ Det är verkligen sommar det.. Idag blir det väldigt svensk husmanskost ~ falukorv med stekt färskpotatis, grönsaker och så kanske ett stekt ägg eller så:)
Tvättar och ska strax hänga upp på tvättställningen ute på terrassen ~ fullkomligt älskar när tvätten fått torka i sol och vind..
Imorgon är det dags för Doggisarnas SPA – vi har tid 10.30 så jag tror att jag måste ta med vagnen för det kommer att bli väldigt varmt för dem på hemvägen annars.. Själv ska jag fixa ett gäng ärenden under de cirka två timmar det brukar ta att få Doggisarna riktigt sommarfina 🧡 De är ju två som jobbar så det tar cirka två timmar per hund och kostar 54 euro ~ otroligt billigt jämfört med Sverige..
Det har ju passerat både bröllopsdag och årsdagen för när Thomas gick bort. Jag funderade lite innan om det skulle kännas mer och svårare för att det är fem år.. Men det har det inte gjort ~ det har gått väldigt bra och precis som jag skrev i mitt Facebook inlägg så lär man sig leva med saknaden och jag börjar känna mig väldigt hel igen..
Vi hörs snart igen!
