Hoppa till innehåll

I HUVUDET PÅ EVA P

tankar, händelser & annat

Meny
  • Blog
  • Home
  • Mindset Communication
  • Mindset Marbella
  • Om Eva P…
Meny

Antibiotika och Födelsedag..

Publicerat den april 28, 2026april 28, 2026 av Eva Björklund Persson

Kan knappt tro det själv men nu är jag i princip klar med förrådsrummet. Återstår att få de överblivna gröna flyttlådorna till soporna och lite städning och fix sedan är jag klar.. Tänker att Joaquin eller hans kollega får hjälpa mig med flyttlådorna ~ de kan ta dem på en pirra och så var det klart istället för att jag springer 15-20 gånger med en eller två otympliga lådor.

Gjorde en test med Lenovo datorn men har kommit fram till att det antagligen är väldigt korkat att lägga en enda euro till på att försöka få den att funka. Kan ju lätt bli som om man blivit utsatt för ett ”romansbedrägeri” ~ om jag inte lånar ut xxx till så finns det ju ingen chans alls att jag får tillbaka de yyy som jag redan lånat ut.. Dålig liknelse men sannolikheten för att min dator ska börja fungera känns just nu lika sannolik som att ”Steve, 48 år” som jobbar på en oljerigg i Atlanten är superkär i Berit 64 år i Mölndal.. Nog om det..


Det är fortfarande mulet mest hela tiden.. men ändå runt 20 grader och jag har passat på att gå långa promenader med Doggisarna eftersom det inte blir så varmt för dem. Igår gick vi uppåt och utforskade nya kvarter och idag har vi gått in till stan.. På hemvägen gick vi förbi det ”hippa” stället av de fyra-fem strandrestaurangerna som ligger precis i närheten och där höll de på att förbereda för söndagens party som de alltid har..

Började dagen med att gå till marknaden med Doggisarna. Köpte några pelargoner men när jag kom hem så ångrade jag att jag inte köpte den där stora rosen jag såg.. Gick tillbaka (utan hundarna) och köpte den och en lobelia. Det är ju galet billigt på marknaden så all in all för den stora rosen, tre pelargoner och en lobelia ~ 10 € Blommorna ser väl inte så himla mycket ut för världen men de gör stor skillnad tillsammans med dem jag redan hade:)

Vid två-tiden gick vi till veterinären för att hämta upp en av Karismas mediciner (mot artros).. Bad tjejen i receptionen om hjälp med att kolla Karismas ”rumpa” för jag tyckte att det verkade vara något som inte riktigt var som det skulle. Mycket riktigt ~ hon har fått samma problem som Tintin hade så det var verkligen tur att jag bad henne kolla. Blev alltså ett besök hos veterinären också ~ Karisma var sååå duktig. Återbesök på torsdag klockan 12.00 och då får vi hoppas att det ser bättre ut (hon fick ju en antibiotika spruta som förhoppningsvis ska hjälpa).

Gjorde en tonfisksallad till middag så inget direkt firande av födelsedagen. Tur att jag egentligen inte gillar att fylla år. Men det jag däremot verkligen uppskattar är att jag fått bli ett år äldre så i det perspektivet gillar jag att fylla år.

Nu när jag givit upp hoppet om datorn så hade man ju hoppats på att min totalt obefintliga tekniska sida skulle få lite vila.. men icke.. Nu håller tv:n på och strular och jag tror att problemet ligger i chromecasten.. Blir utslängd från wi-fi med väldigt jämna mellanrum vilket är otroligt irriterande..

Jag får ta och försöka komma på hur och om jag kan få bukt på det.. det blir tisdagens prio uppgift..

Ni vet mitt projekt med att slänga sju saker per dag i hela april.. Jag har med råge klarat det och känner mig riktigt nöjd.. Finns väl lite kvar som jag nog egentligen borde ha slängt men tar det step by step nu framåt.

Tisdag..

Morgonpromenaden till apoteket för jag kände att jag bara är tvungen att hitta något för det som är typ lite psoriasis liknande i hårbotten. Blev ett speciellt schampo för just psoriasis.. 17€ för en liten flaska men det är det såklart värt om det hjälper. Hursomhelst så tyckte kvinnan på apoteket att jag absolut skulle uppsöka läkare för att få koll på vad det är så att rätt åtgärder kan göras. Bokade typ första bästa tid som är i mitten på nästa vecka..

Har hållit på med den där jäkla chromecasten och tv:n länge idag .. Jag tror att jag snart kommer att få pris från Chat GPT som den absolut mest korkade när det kommer till teknik.. Teleperro har varit här med sexkilos förpackningen av hundarnas torrfoder så nu behöver jag inte tänka på det på en månad..

Tror knappt mina ögon när jag öppnar dörren till förrådsrummet.. Alla gröna flyttlådor har nu transporterats bort ~ Joaquin var här med pirran så det gick på två vändor ✅ Nu har jag fyra tomma lådor kvar som jag ska använda när jag packar ner inför målningen i juli.. Har utöver det fyra lådor med sådant som julgrejer, lite kläder och så fotoalbum och papper av allehanda slag..

Onsdag

Jag har ju ett antal påsar modell större med kläder som jag sorterat ut för att ge till Cudeca (butiken där jag jobbar alltså). Har ju ofta ärenden innan jag börjar jobba och då är det lite bökigt att släpa på en massa kläder.. Funderar på om jag ska ta två påsar och ta en sväng förbi Cudeca imorgon och lämna in dem.. Vi har ju stängt på fredag eftersom det är första maj så det kan vara skönt att komma igång med att få bort påsarna. Hade ju med mig en stor påse när jag jobbade i fredags så jag har iallafall kommit fram gång ✅

Tror att det även blir en sväng bort till Pappa för jag ska fixa en grej i hans lägenhet..



Vi var ute en lång stund på kvällen och Doggisarna fick gå lösa hela tiden.. Karisma höll sig lugn men Tintin fick lite fart under tassarna mellan varven men han kommer alltid på att vi inte riktigt hängt med så då vänder han och kommer springande till oss ❤️

Vi hörs om några dagar ✨

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Search

Archives

Categories

  • Ett fenomen
  • I huvudet just nu…
  • Okategoriserat
  • Tillbakablickar

Archives

© 2026 I HUVUDET PÅ EVA P | Drivs med Superbs Personligt bloggtema