
Vi hade 26 grader och strålande sol på skärtorsdagen ~ sååå härligt och fullt med folk på stranden och på strandrestaurangerna ☀️
I övrigt så var jag hemma och fixade..

För några år sedan så körde jag ”Sju saker om dagen” i 30 dagar, dvs hela april. Det innebär alltså att man sorterar ut och slänger sju saker om dagen.. Man har ju en tendens att spara saker som man absolut aldrig använder och jag hatar när det är rörigt i lådor och skåp etc. Tänkte att jag ska köra en vända i år igen men börjar efter påsken.. Kommer inte att vara några problem att få ihop 210 grejer (allt räknas) på en månad..

Riktigt fint väder idag också även om det blåste lite mellan varven. Gick en långpromenad och chansade på att grönsakshandlaren skulle ha öppet vilket han hade så jag fick köpt jordgubbarna till lördagens middag.
Pappa hämtade upp mig vid 18.45. Åkte till Leroy Merlin som otippat nog hade öppet. Köpte handtag till skåpluckorna så skönt att ha det fixat… Det är lite svårt att öppna både luckor och lådor utan handtag så jag får ta det försiktigt så att jag inte skadar dem.
Åkte därefter direkt till flygplatsen. Planet var 10 minuter försenat så det var ju okej men det tog en del tid innan bagaget kom så fick vänta ett bra tag.. Men så kom hon till slut ❤️Känns så bra att hon är här.. Hemma igen vid 22.15 ~ ut med Doggisarna (som uppträdde som om jag varit borta en vecka:)) innan jag kollade på Masked Singer. Kollar bara med ett halvt öga och orkar inte engagera mig i ledtrådar så lite oklart varför jag tittar överhuvudtaget..

Påskafton och dessutom Mormors dödsdag.. Det är nu 50 år sedan hon gick bort men jag minns henne fortfarande lika starkt. Världens bästa mormor helt enkelt.
I övrigt har det varit preppande inför kvällens middag. Pappa och Åsa kommer att ta bussen hit eftersom jag misstänker att det kommer att vara helt omöjligt att hitta parkering. Det är ju så mycket folk här nu och de är kvar på stranden och strandrestaurangerna långt in på kvällen.

Jag var typ sämst på att fota när Pappa och Åsa var här men ett kort blev det iallafall.. Vi hade en lååång middag med tre typ förrätter och sist dessert. Vi började med asiatisk räksallad följt av serranoskinka med mango, avokado och min limedressing och sedan en Toast Skagen.. Vi avslutade med något man kan likna vid marängsviss.. Mätta var vi definitivt när vi var klara och en trevlig kväll hade vi ❤️

Tog bussen in till stan vid 10.00 och mötte upp Pappa och Åsa för att kolla på påskens sista procession.

Mycket folk ~ spanjorerna älskar verkligen sina traditioner både under påsken och under andra tider på året. Det är ju processioner med start söndagen innan påsk och så varje dag utom påskafton fram till idag. Annandag påsk finns ju inte Spanien så imorgon är det vanlig vardag här.
Vi gick sedan ner till strandpromenaden och åt lunch i solen ☀️ Tog bussen hem så att jag var hemma igen vid tvåtiden och då direkt ut med Doggisarna ❤️
Lugn eftermiddag innan det blev en långpromenad vid 17-tiden ~ riktigt fint väder hela dagen idag.
Får inte bort ”screenshot”.. Mina bilder som jag lyft in i Picsart och av oklar anledning vägrar texten försvinna..
Imorgon blir det en tur till Estepona med promenad och lunch på något trevligt ställe ✨
Vi hörs i veckan!
