Hoppa till innehåll

I HUVUDET PÅ EVA P

tankar, händelser & annat

Meny
  • Blog
  • Home
  • Mindset Communication
  • Mindset Marbella
  • Om Eva P…
Meny

Kanske liiite bättre..

Publicerat den januari 15, 2026januari 15, 2026 av Eva Björklund Persson

Är inte foten liiite bättre idag? Inbillar mig det iallafall för jag vill ju så gärna att det ska vara så. Nu har jag haft problem med foten i flera veckor och jag ångrar min tjurskallighet att bara trava på och vänta så länge med att kolla upp det. Men det är lätt att vara efterklok helt enkelt.

Det skulle vara sol idag men den lyser än så länge med sin frånvaro..

Funderar på om jag ska ta och göra en ordentlig middag idag. Tror att pannbiff är en bra idé.. Har allt hemma utom lingon men det klarar jag mig utan. Blir ju ett antal pannbiffar så då har jag fler middagar vilket är extra bra när man tycker att det är lite tråkigt att laga mat till sig själv. På med pjäxan och ut i köket i eftermiddag med andra ord:)

Hon har all anledning att se bekymrad ut Simona Mohamsson.. I den senaste Verian undersökningen har Liberalerna 1,8 procent (!) väljarstöd vilket är det klart lägsta stödet de någonsin haft och 0,4 procent lägre än i förra mätningen. Hon lyckas inte heller förbättra det egna förtroendet utan det är ju fortsatt lågt så det ser riktigt illa ut för Liberalerna och jag har svårt att se att de kommer klara riksdagsspärren. Det är förvisso en bit kvar till valet men det är en uppförsbacke som nog blir för svår. Ett normalt valår så får ju Liberalerna en massa stödröster men med det låga stöd de haft och har nu efter förra valet så kommer människor se det som en röst i sjön och stora delar av stödrösterna kommer utebli. Nej, inget Liberalerna och inget Tidö-partierna efter nästa val det är vad jag tror..

Apropå politiker.. Tydligen har något testsvar kommit när det gäller Katja Nyberg men åklagaren vill inte uttala sig förrän de har alla resultat. Han tror dessutom att det kommer att dröja till slutet på nästa vecka. Min slutsats av det? Det ser inte positivt ut för Katja Nyberg.

Ungefär så här känner jag mig just nu.. Myskläder och knut på huvudet 24/7.. Känner för att gå ut och äta eller något men det får vänta lite till. Tycker även att mina naglar ser ut som kriget så jag tror att jag ska ta och boka tid för lite gellack.. Jag vet att det sliter på naglarna men eftersom de ändå ser ut som kriget tänker jag. Hade tid för klippning idag men den har jag såklart avbokat.. Ingen fara med det för håret har inte växt så mycket så det kan vänta några veckor till utan problem.

Plötsligt dyker det upp riktiga drömhus i Instagram flödet.. Fullkomligt älskar trähus med tinnar och torn , framförallt när de ligger vid vattnet ❤️ Kanske borde satsa lite på Eurojackpot eller något och slå till:) Apropå Sverige så börjar det bli dags att åka till Svenska butiken ~ har inte varit där på nästan två månader. Inte för att jag storshoppar svenska varor men det är alltid lite saker som jag föredrar att ha ”svenskt”.. Tror bestämt att det är dags för en påse ostbågar också. Tänk när jag var helt besatt av ostbågar.. Det får jag inte bli nu för då lär jag inte nå ”matchvikten”..

Det blev pannbiff igår och de blev riktigt goda.. Liite i starkaste laget kanske (Pappa har tipsat mig om att ha i sambal olek vilket är jättegott) men det funkade med styrkan.

Idag skiner solen igen och jag längtar verkligen efter mina långa promenader med hundarna. Nu vänjer sig väl kroppen snart att vara en total slöfock men det vänder jag nog snabbt igen. Varvar serien med Love is blind UK och Förrädarna UK.. Blir en del poddar också och så har jag börjat fixa lite hemma för jag orkar bara inte vara still hela tiden.

Idag blir det en av mina standardrätter ~ grillad kyckling med mango. Enkelt att göra, nyttigt och gott ✨Imorgon kväll är det en middag ute men jag tror att jag ska vara klok och hoppa den.. Får satsa på nästa middag istället.

Måste handla lite så jag får prioritera stegen till det.. Kan väl iofs beställa hem men måste få lite frisk luft. Apropå frisk luft så behöver jag verkligen städa terrassen som ser hemsk ut efter allt oväder. Fönsterna behöver putsas men det kan jag absolut inte göra utan att sträcka mig så de får se gör jävliga ut helt enkelt. Kan greja lite på terrassen utan att det skadar foten tror jag så det ska jag göra.

Är det inte väldigt tyst om den försvunna 18-åriga tjejen i Uddevalla? Nu har hon ju varit borta i över en vecka och det bådar tyvärr inte gott. Vi får hålla tummarna att hon rymt eller så även om det inte verkar vara något som pekar på det.

Apropå försvinnanden.. Det har kommit ut en ny bok som jag börjat lyssna på idag. Det är Majas pappa som skrivit den. Maja är en av de två tjejerna som åtalades för mordet på den försvunna Tove i Vetlanda. Maja dömdes till livstid för mordet i Tingsrätten ~ de ansåg att det var både hon och kompisen Johanna som utfört mordet i samförstånd. I Hovrätten frikändes hon däremot för mordet och dömdes bara för det som förut hette gravfridsbrott (och som jag inte kommer ihåg vad det heter nu). Hon påstår att hon låg och sov i ett annat rum när Johanna mördade Tove. Det var ju mycket tjafs om bevisningen ~ att hennes mobil registrerat steg när hon sa sig sova etc men tydligen räckte inte det för att fälla henne enligt Hovrätten. Boken kommer såklart att vara väldigt onyanserad (antar jag) för vilken pappa tror eller vill tro att dottern varit med och utfört ett mord. Nu var jag förvisso inte där men tycker att det verkar lite märkligt att hon sovit och inte hört eller märkt något. Kompisen Johanna har ju heller inte sagt att hon inte var med.. Oavsett så var det verkligen tragiskt, ofattbart och fullständigt onödigt. Gillar ju sanna berättelser så jag ska lyssna på och bortse ifrån om den är onyanserad.

Middagen avklarad så nu blir det soffhäng igen.. Imorgon ut och handla lite men håller mig med all sannolikhet i närheten..

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Search

Archives

Categories

  • Ett fenomen
  • I huvudet just nu…
  • Okategoriserat
  • Tillbakablickar

Archives

© 2026 I HUVUDET PÅ EVA P | Drivs med Superbs Personligt bloggtema