
Vaknade vid åtta och insåg att regnet fortfarande strilar ner.Såå grått och tråkigt. Tråkigt är det också här hemma ~ tomt utan hundarna och att bara vara still och vila foten. Men jag ska inte klaga, finns de som har det mycket värre. Tur att det kommer ett gäng avsnitt av Married at first sight imorgon:)
Måndag
Vaknade och det regnade inte! Äntligen ~ det har ju typ regnat konstant i över ett dygn och det har kommit flera SMS att man ska hålla sig hemma. Idag har jag varit hos ortopeden och fått en sådan där pjäxa som ska hjälpa till att läka den brutna tån. Högst oklart om det kommer funka för jag tycker att foten rör sig inne i själva pjäxan. Har den inte på mig när jag är hemma för det förstår jag inte nyttan med.. Kommer att vara still så mycket det bara går och sitta här i soffan, titta på tv och ha tråkigt.. Är iallafall tacksam över att jag inte är gipsad. Pratade med en kompis som brutit en tå för några år sedan och de hade inte använt gips då heller så det verkar lite överdrivet att de först föreslog det. Tur att jag stod på mig och sa att jag skulle komma tillbaka nästa dag. Den slutsatsen förutsätter förstås att tån läker och blir bra så att jag slipper operation..
Har maraton kollat på Married at first sight så imorgon får jag gå över till Förrädarna UK som jag började titta på igår. Kommer som sagt bli mycket tv..
Tisdag
Vaknade till en ny dag med fint väder ~ synd bara att jag måste vara inne hela tiden. Saknar hundarna otroligt mycket ❤️

Det såg länge ut som om den årliga paraden när de tre kungarna kommer till varje stad skulle behöva ställas in pga vädret. De hade ju sagt att det skulle regna även igår men det gjorde det ju inte så till alla barns stora glädje blev den av. Många får ju som jag skrivit tidigare sina julklappar idag. Det är typ årets största familjehögtid idag så jag kan tänka mig att det varit fullt på strandrestaurangerna här intill. Apropå dem så tror jag att de stänger idag och öppnar igen någon gång under mars.. Tråkigt ~ inte för att jag är där så ofta men det är alltid trevligt med lite liv och rörelse.

Rensade ut det mesta av julen häromdagen och idag åkte det sista tillbaka i lådan. Det ser fortfarande ut som kriget i ”lager rummet” men det får vara så för jag vill inte anstränga foten mer än nödvändigt. Får väl ha som mål att bli klar till midsommar:)
Nu känner jag för att leta reda på den vita spetsduken som Mamma och Pappa köpte på Mallorca i slutet på 60-talet (eller början på 70-talet) och en vas med skira vårblommor. Men det får väl vänta lite till misstänker jag.

Apropå Mamma ❤️ Idag är det årsdagen för hon somnade in och lämnade oss. Alltid lika saknad men det känns alltid lite mer på just födelsedagen, årsdagen och högtider.

Trump har fått blodad tand nu efter det här i Venezuela. Grönland har återigen hamnat högt på hans agenda och jag skulle inte bli förvånad om han gör allvar av sina hot inom en relativt nära framtid. Inte bara Grönland han hotar utan även andra länder så storhetsvansinnet visar sig från sin värsta sida igen..

Det är ju apelsin säsong nu och det säljs fem kilos säckar till riktigt bra priser. Kan dessvärre inte hitta min juicepress.. den har gått upp i rök. Får leta lite till annars får jag helt enkelt köpa en ny. Älskar färskpressad apelsinjuice ❤️
Har upptäckt att jag har över en halv säsong kvar av en gammal säsong av Married at first sight så det kommer rulla på tv:n de närmaste dagarna. Börjar tydligen en ny säsong av Bonde söker fru imorgon också så jag ska väl överleva i tristessen några dagar till:)
Vi hörs i veckan!
