
En lite ”mysig” morgonpromenad vid 05.00 ~ suck. Var dock inte ensam som jag trodde utan det kom ut en granne från några portar bort med sin hund också.. Hoppas hoppas att magen stabiliserar sig snart för de här tidiga morgnarna är inte speciellt kul (som tur är så är det inte varje dag).

Juldekorationer och julmarknad på Avenida del Mar ~ det är där butiken ligger. Jobbade ju igår och det var faktiskt en hel del att göra så vi sålde väldigt bra för att vara fredag kväll. Första timmen var dock helt död och då gick tiden sååå långsamt. Var och köpte hundmat på Teleperro innan jobbet och som vanligt en cheeseburgare och chili cheese på Burger King också. Längtar verkligen till Mc Donalds öppnar inne i stan ~ kommer att ligga vid den busshållplats jag åker till och från när jag jobbar (eller är i stan överhuvudtaget) så det passar ju perfekt. Har dock ingen aning om när de ska öppna men M-skylten är uppe på fasaden iallafall..
Hemma vid 20.30 och hundarna lika glada som om jag hade varit borta ett år eller så:) Tog en promenad direkt men har så ont i ena foten så det blev inte så långt. Fyndade ett par svarta Scholl sneakers i butiken och hoppas att lite skobyte kan hjälpa till..

Idag är det verkligen grått och trist. Regnet hänger i luften och enligt ett inlägg från Sydkusten så kommer det inte att bli så kul väder lite senare idag..

Det får bli en mysig dag inne och lite god middag helt enkelt. Tvättar och fixar här hemma och njuter så länge jag slipper gå ut:) Kommer såklart att behöva gå ut ett par gånger till idag men misstänker att inte hundarna heller kommer att tycka att det är mysigt att vara ute.

Hur hemskt är inte det som hänt i Boden. En psykiskt sjuk man i 20-årsåldern som tog sig in hos en familj och var där i timmar innan de lyckades larma. En kvinna i 55-års åldern hann då fruktansvärt nog bli mördad och de andra två i huset är nu på sjukhus. Inkräktaren sköt till döds av polis.. Läste att han blivit inlagd den 17 december men utskriven redan dagen därpå. Det är helt uppenbart att svensk psykvård inte fungerar. Förstår att det inte är lätt men utskrivningar verkar ske lättvindigt. Vet inte om det är en starkare lagstiftning som krävs som möjliggör tvångsomhändertagande eller om det är platsbrist eller något annat som gör att det tyvärr alltför ofta skrivs ut för snabbt. Läste också att det är en ung tjej i Salem som är försvunnen. Verkar definitivt inte vara något frivilligt försvinnande och stor risk att även det slutar olyckligt. Vi skulle väl ändå kunna få ha julefrid.. Tycker att det händer så mycket hemskt hela tiden.

Apropå Sverige så ser jag att stormen Johannes drar fram och orsakar kaos både här och där. Såg att julbocken i Gävle gått ett nytt öde till mötes.. den har tydligen vält pga vädret. Här har vi klarat oss från kaos men det är ett jäkla oväder. Det åskar, blixtrar, blåser rejält och som om det inte räckte så regnar det ordentligt också. Hundarna är noll intresserade av att gå ut så idag blir det inte många steg. Tintin är till och med lite rädd för åskan ~ både han och Karisma brukar vara helt oberörda av både oväder och fyrverkerier så ni kan tänka er hur det dånar. Kommer väl få gå ut med dem mitt i natten när det slutat regna.. Tur att det ska bli hyfsat väder i veckan iallafall. Pappa hade läst att det inte varit så kallt i december på 15 år som det varit i år. Klart att jag gärna hade haft det lite varmare men jag är så tacksam över att vara tillbaka så vädret är sekundärt.
Har precis ätit middag och sitter i soffan med ett halvt öga på ett kockprogram på Netflix. Inte den där koreanska som bara är för udda för en svensk som mig.. Ska se om jag kan hitta något bättre ~ varför är det alltid så dåligt på tv över jul?

Såg att de utlyst ”Alerta de protección civil” igår kväll.. Det är detsamma som VMA som gick ut i Sverige också.

Fick ett SMS vid 22-tiden om att iaktta försiktighet och undvika onödig ”rörlighet”. Tydligen r flygplatsen i Málaga stängd för Pernilla Wahlgren och Co som är på väg hit för att fira nyår fick landa i Alicante och stanna där över natten. Men de lär ju hinna hit till nyår ändå:)
Sovmorgon idag.. vaknade 08.50 sååå skönt. Började lyssna på en ny och lite dokumentär bok igår; Alla ska veta vem som dödade mig. Det är en sann historia men boken är skriven av två journalister och inte i jagform så den är ju helt dokumentär när jag tänker efter..

Apropå böcker.. Funderar på om jag ska gå med i bokklubben igen. Var ju med för några år sedan men hoppade av både för att jag aldrig lyckades lyssna klart på boken i tid och så tyckte jag inte riktigt att ”konceptet” passade mig men kanske ska göra ett nytt försök. Den här gången ska man läsa Kvinnorna av Kristin Hannah och den vet jag har fått väldigt bra kritik. När jag lyssnat klart på den jag började med igår så ska jag ge den här en chans.. tbc helt enkelt.
Nu laga lite mat efter en lång promenad utmed havet ❤️
