Hoppa till innehåll

I HUVUDET PÅ EVA P

tankar, händelser & annat

Meny
  • Blog
  • Home
  • Mindset Communication
  • Mindset Marbella
  • Om Eva P…
Meny

Last week….

Publicerat den november 16, 2025november 16, 2025 av Eva Björklund Persson

Då har jag klarat av den sista arbetsdagen ✅ Även om jag längtat efter den dagen eftersom det innebär att det är dags att åka tillbaka till Marbella så var det såklart lite vemodigt också.. Kommer sakna fina kollegor ❤️

Inte bara sista arbetsdagen utan också sista veckan i Sverige.. Åker på onsdag och pirret känns ordentligt nu:) Har fullt upp innan jag åker så tiden lär gå fort vilket är tur eftersom jag typ känner mig som ett barn som väntar på julafton.

I fredags var jag på Villa Dagmar med väninnan Åsa M ~ jättetrevlig som vanligt. Vi träffades i baren klockan 19.00 för en drink innan middagen med bord från 19.45.

Drack en ”Pornstar Martini”.. Vodka, passionsfrukt, vanilj och bubbel. Galet god ✨ Bkev sugen på pizza och den var väldigt god den också ~ super tunn med precis lagom mycket ost och en riktigt god tomatsås. Det var lite hög ljudvolym (musik med dj) i matsalsdelen då vi flyttade tillbaka till baren efter maten.. Blev en ”Pornstar Martini” till innan jag tog sista båten hem. Det var som alltid med Åsa en jättetrevlig kväll ✨

Lördag var det sista kvällen med Systern ❤️ Vi började med en drink på Strand Hotel ~ planen var Cadierbaren men det var fullt så då gick vi till Strand. Kvällen tillbringade vi sedan på Wallmans Teatergatan ~ det var säkert 10 år sedan jag var där. Roligt att återuppleva och en kul kväll med Syster yster ❤️

Maten var helt okej ~ inte lätt på sådana ställen att servera så många samtidigt. Toast Skagen till förrätt, hjort till varmrätt och Wallmans klassiska jul gottebord till dessert. ✨ Drack en väldigt god hallon drink ~ glömde tyvärr kolla vad den innehöll för den kan jag verkligen tänka mig att dricka igen..

Träffade min väninna Cissi ~ började med en drink hemma hos henn. De har lämnat villan i Bromma och flyttat till Söder.. Bor nu på 18:e våningen i ett nytt hus intill Zinkensdamm ~ fantastisk lägenhet med otrolig utsikt över hela Stockholm ✨

Vi gick sedan till en restaurang i närheten ”Glada Stinsen”. Där var det quiz kväll och helt fullsatt men vi lyckades få två platser i baren.. Quizen hade precis börjat och de två unga killarna från Norge frågade om vi inte kunde vara med i deras lag så det var vi:) Otroligt gulliga killar från Bergen som var här och hälsade på en kompis över helgen. Cissi och jag delade på en plankstek och det var tur att vi delade för jag blev mer än mätt på halva portionen – riktigt gott var det. Superkul att träffa Cissi igen det var ett bra tag sedan sist..

Har ju bara måndag och tisdag kvar här i Sverige. Måndag ska jag in en sväng till stan och träffa en gammal granne för en fika. Tisdag blir jag hemma och packar det sista ~ kanske en väldigt snabb sväng till Sickla.. Onsdag morgon rullar jag mot Arlanda ✨

4 svar på ”Last week….”

  1. Ida Thrane skriver:
    november 16, 2025 kl. 9:27 e m

    Så härligt med Marbella var ska du bo och hyr du eller har du köpt ett boende? Vi har också funderingar men vill prova att långtidshyra! Lycka till med flytten

    Svara
    1. Eva Björklund Persson skriver:
      november 17, 2025 kl. 10:30 e m

      Hej Ida,
      Ska bli sååå skönt att komma tillbaka till Marbella ~ speciellt nu när det är mörkt och börjar bli kallt.. Jag hyr en lägenhet.. Låter som en bra idé att börja hyra och se om ni trivs:) Ha det fint!

      Svara
  2. Ida Thrane skriver:
    november 25, 2025 kl. 9:14 e m

    Har du tips på var man kan hitta en lägenhet för långtidshyra och vad får man betala för en 2 rummare med tillgång till pool?

    Svara
    1. Eva Björklund Persson skriver:
      november 30, 2025 kl. 9:26 e m

      Hej Ida, vad det kostar beror helt på var den ligger.. Hyrorna har gått upp grymt mycket de senaste åren i Marbella. Det finns en app som heter Idealista där typ alla hyreslägenheter finns listade den kan vara bra att kolla. Har även en bra kontakt som heter Monica Labord (spanska men pratar engelska). Säg till om du vill ha hennes kontaktuppgifter. Sköt om dig!

      Svara

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Search

Archives

Categories

  • Ett fenomen
  • I huvudet just nu…
  • Okategoriserat
  • Tillbakablickar

Archives

© 2025 I HUVUDET PÅ EVA P | Drivs med Superbs Personligt bloggtema