Hoppa till innehåll

I HUVUDET PÅ EVA P

tankar, händelser & annat

Meny
  • Blog
  • Home
  • Mindset Communication
  • Mindset Marbella
  • Om Eva P…
Meny

Lite siffror sådär..

Publicerat den december 26, 2016 av Eva P

 Lite värdelöst vetande sådär när jag håller på med lite research inför 2017 och 2017 års Business Plan..

  • Jag har bloggat i 1 062 dagar..
  • Totalt har jag skrivit 2 772 inlägg exkl detta..
  • Jag har skrivit en väldig massa inlägg men 2016 är året med minst antal inlägg..
  • Jag ska sätta ett mål att öka antalet inlägg 2017 med 10%..
  • Jag har skrivit 3 832 ord på min bok som aldrig kommer bli utgiven.. Det representerar cirkus 12-14 sidor i en normal bok.. Rätt mycket kvar med andra ord..
  • Ovan innebär att jag skrivit ungefär 5-6% av boken.. No wonder att den inte kommer att komma ut:)
  • Om jag skriver 350 ord varje dag kommer jag vara klar med råmanuset om exakt ett år, om jag dubblar det och skriver 700 ord varje dag så blir jag klar om ett halvår.. Får klura på det och sätta upp ett mål för det också nu inför 2017..
  • När man börjar räkna för mycket åt alla håll och kanter så är det lätt att man blir avskräckt, som till exempel med boken.. Men för övrigt är siffror väldigt viktiga..

När man ändå håller på och räknar så kan man ju fundera över hur mycket tid jag lägger på att måla och fixa naglarna varje år.. Går jag och får naglarna fixade så är väl tiden rimlig men annars.. Oceaner av tid.. finns ju hur många nagellack som är helt usla medan andra är rätt så hållbara.. Essie är riktigt bra och prisvärt.. Jag tycker inte att det finns någon som helst korrelation mellan pris och kvalitet när det gäller just nagellack..


Det här är en liten liten ledtråd inför mitt 2017..

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Search

Archives

Categories

  • Ett fenomen
  • I huvudet just nu…
  • Okategoriserat
  • Tillbakablickar

Archives

© 2025 I HUVUDET PÅ EVA P | Drivs med Superbs Personligt bloggtema