Hoppa till innehåll

I HUVUDET PÅ EVA P

tankar, händelser & annat

Meny
  • Blog
  • Home
  • Mindset Communication
  • Mindset Marbella
  • Om Eva P…
Meny

Pass på Pass..

Publicerat den december 3, 2015 av Eva P

image
Ja, idag har det varit Pass av olika slag. Långt & bra möte med Figge & Daniel, lite telefon avstämningar och sedan ut till Arlandra med syster och Anton för att införskaffa tillfälligt pass (lugn Bengt).

Min kära syster var väl inte över sig av lycka att åka ut till polisen på Arlanda igen men hon är snäll ❤️

Det här kommer gå jättesnabbt sa jag..
image
Det var innan jag kom på trafiken i Stockholm.

Men vi kommer komma dit när det inte är så mycket folk sa jag, så det kommer ändå gå snabbt. Fingers crossed..

Hade helt rätt, det var inte mycket folk.
Lämnade fram mitt fina tillfälliga pass och bad om att få ett nytt. Systern måste ju vara med för att intyga att jag är jag.

Tjejen i sin poliströja bakom glaset började knacka på sin dator, tittade upp och sa;
Var har du alla dina fem andra tillfälliga pass du fått?
– Dom har jag lämnat in sa jag.
– Var då var hennes naturliga följdfråga.
– Ja, här
– Det här kan se mycket misstänkt ut, att åka på tillfälliga pass fram och tillbaka till Södra Spanien.

Såg genast framför mig bilden av att hon för en sekund trodde jag var en under cover kurir som flög till södra Spanien, snabbt över till Afrika för att hämta något knark och sedan hem igen. Herregud, hon kunde väl inte tro jag var kriminell och vägra ge mig ett pass..

Vi ska ta bilden – jag lovar att jag på bilden såg ut som om jag satt på något fängelse för tungt kriminellt belastade kvinnor.
Bilden fick tas om, då skrattade jag & Åsa så då såg jag galen ut (det stämmer väl bättre än kriminell men fick ändå tas om)..

Började känna lite stress, vi var inte ensamma där. På tredje försöket såg jag i alla fall halvnormal ut.

Då säger hon, varför beställer du inte ett internationellt id-kort av mig som du kan hämta hos polisen inne i stan om ca 5 arbetsdagar?

Varför har det har tagit lika lång tid för någon passtjänsteman att informera mig om att man kan göra det som det tagit mig att fixa det är ungefär lika korkat. Men stort tack till den tjejen för snart har jag internationellt id-kort som gäller i fem år.

Om du tappar bort det så.. Där stod jag och kände mig precis helt hopplös.
1. Jag kunde vara kriminell
2. Jag skulle antagligen inte klara att inneha id-kortet i fem år så det var bäst att redan nu informera hur jag skulle göra när jag tappade bort det..

Kram 💖

3 svar på ”Pass på Pass..”

  1. Bengt skriver:
    december 3, 2015 kl. 5:18 e m

    Härligt! Och så mycket pengar du kommer att spara 🙂
    Nationellt Id-kort är jättesmidigt, lätt att ha med sig och giltigt i hela EU, till och med i Storbritannien…

    Svara
    1. Eva P skriver:
      december 10, 2015 kl. 10:33 f m

      Ja Bengt det har hon sannerligen. Behöver jag säga att vi är väldigt olika?

      Svara
  2. Bengt skriver:
    december 3, 2015 kl. 5:19 e m

    Din syster måste ha väldigt stort tålamod…

    Svara

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Search

Archives

Categories

  • Ett fenomen
  • I huvudet just nu…
  • Okategoriserat
  • Tillbakablickar

Archives

© 2025 I HUVUDET PÅ EVA P | Drivs med Superbs Personligt bloggtema