Hoppa till innehåll

I HUVUDET PÅ EVA P

tankar, händelser & annat

Meny
  • Blog
  • Home
  • Mindset Communication
  • Mindset Marbella
  • Om Eva P…
Meny

Maktkamp..

Publicerat den mars 24, 2015 av Eva P

image
Då var det dags för Herr Åkesson att återta sin position som partiledare för Sverigedemokraterna. Undrar hur länge han kommer ha ett leende på läpparna? Tror nog att det finns både en och två Sverigedemokrater som fått smak på makten under Åkessons frånvaro. Sannolikt att det uppstår någon form av maktkamp.

image
Kan nog bli både pajkastning och annat som kommer spela de andra partierna i händerna och SD framstå som ett gäng clowner (kan vi hoppas i alla fall).

Maktkamp har vi haft här hemma i dag oxå. Karisma har tagit nytt rekord i att fara runt och riva ner papper och tugga sönder fakturor mm.

image
Har kommit på att jag tar båten till Helsingfors och flyget hem. Blir bekvämare och billigare på det viset. Sedan känns det sådär att sätta sig i ett plan dagen
efter en krasch även om jag rent logiskt fattar att sannolikheten är obefintlig för en krasch i morgon igen..

image
Måste ändå fixa ett nytt provisoriskt pass i morgon.

Karisma har fått sitt pass i dag;
image
Så hon är ”Ready Steady Go” – tur hon inte ska vara lös i kabinen,kaos hade uppstått med hennes vilda framfart..

Kram

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Search

Archives

Categories

  • Ett fenomen
  • I huvudet just nu…
  • Okategoriserat
  • Tillbakablickar

Archives

© 2025 I HUVUDET PÅ EVA P | Drivs med Superbs Personligt bloggtema