Hoppa till innehåll

I HUVUDET PÅ EVA P

tankar, händelser & annat

Meny
  • Blog
  • Home
  • Mindset Communication
  • Mindset Marbella
  • Om Eva P…
Meny

IKEA och Skjutsen….

Publicerat den september 4, 2026september 4, 2026 av Eva Björklund Persson

Jag kollade på den där tretimmars-intervjun med Magdalena Andersson igår.. Kan väl inte annat än hålla med Moderaterna och deras inlägg som säger; ”Lustigt! Magda säger sig veta vilka på vår sida som blir ministrar. Själv vet hon inte ens vilka partier hon ska samarbeta med…” Nej, någon avundsvärd situation har hon inte Magdalena Andersson.. Men oavsett om hon inte kan svara klart och tydligt på frågorna om hur hennes regeringsunderlag skulle se ut så är det något med henne som jag gillar.. Stort rättspatos, kompetent (framförallt inom ekonomi såklart) och förtroendeingivande.. Väntar med spänning på nästa mätning för att se om den visar liknande siffror som gårdagens Novus mätning..

Hög tid att gå till frisören så tid bokad.. Jag är inte direkt världsledande på att gå till frisören ~ hundarna går oftare än mig..

Torsdag.. På agendan idag står bl à veckostädningen, lite tvätt och annat. Tänker att jag till helgen ska komma igång med lite längre promenader igen för nu är det inte fullt lika varmt. Temperaturen ska ligga på 27-28 grader med undantag för onsdag nästa vecka då det ska bli 32 grader..

Har inte hört något från Skattekontoret än men de har kanske långa handläggningstider så jag får väl ha is i magen någon vecka till.

Behövde inte vänta så länge på en ny undersökning.. Idag kom Demoskop och den visar väl i stora drag ”samma” bild som den tidigare. L kommer dock inte upp i samma ”höga” nivå utan landar på 2,8 procent men SD ökar och S tappar precis som i den andra. Skillnaden mellan blocken är i den här mätningen 3,3 procent (2,6 i den andra). Ja, spännande blir det nog nästa söndag..

Körde igång direkt på morgonen med både veckostädningen och så lite tvätt ~ skönt att ha det klart ✅ Fick mejl från IKEA om att leveransen kommer idag så den planerade långpromenaden med Doggisarna får vänta..

Så kom SVT/Verians undersökning.. Den visar inte alls samma tapp för S utan här har de 29,2 procent (ett tapp på drygt en procent).. Liberalerna ligger på 3 procent (och är den enda förändringen som är statistiskt säkerställd). Moderaterna tappar och är 2,5 procent mindre än SD.. Gapet är här åtta procent.. men ”bara” sex procent den senare delen av mätningen (perioden sträcker sig från 20/8 till 2/9).. Nu är det väl så att SVT/Verians undersökningar alltid är lite ”vänstervridna”.. Den Fyran presenterade tidigare i veckan är säkert lite mer ”högervriden” så jag antar att sanningen ligger någonstans mittemellan.. Nog om politik men vi kan väl vara glada för Simonas skull.. Sett till historisk data så är det större chans att L får vara kvar i riksdagen än att Tidö-partierna vinner valet säger Per Söderpalm på Verian..

Lång historia kort.. Det ringde och i luren var en man som pratade spanska högre och snabbare än åtta X2000 tåg.. Jag är hemma sa jag på spanska.. han fortsatte prata.. hysteriskt snabbt och då sa jag att jag inte förstod. Det var tydligen för mycket för honom för då tyckte han att det var en bra idé att lägga på.. Tänkte att det här kan inte ha varit leveransen men det var det.. Fick mejl att de försökt leverera men inte kunnat göra det. Ringde IKEA.. Han hade inte förstått adressen enligt IKEAs notering.. Nu fanns dina gardiner i en supermarket nära dig sa IKEA killen glatt och mejlade adressen.

Klipp till – en promenad på 45 minuter där 35 av dem var i svängande uppförsbacke.. Eftersom hundarna inte fått vara ute så mycket idag fick de hänga med och jag kan lova att det är tungt att dra vagnen i uppförsbacke och det dessutom är rätt varmt.. Kommer fram ~ inget paket där inte.. Tänkte att det måste finnas en smartare väg att gå hem än den jag gick dit och frågade tjejen i den lilla butiken. Hon ropar på någon och vips kommer en sisådär 22-årig tjej fram bakom en vägg där hon suttit och tittat på tv.. Vi tar min bil sa hon.. Men det kommer inte funka invände jag.. kan inte fälla vagnen. Nej men jag kan fälla sätena sa hon.. Sagt och gjort, in med vagnen, hundarna, mig, tjejen och en äkta spansk gubbe i 70-årsåldern och så åkte vi.. Jag ville såklart betala henne men då sa hon; om du försöker betala mig så släpper jag inte av dig. Hur snällt var inte det här? Utan gardiner men ändå nöjd över att det finns så fina människor. Imorgon ringer jag IKEA igen..

Lite goda nyheter idag iallafall.. Fiskehamnen som ligger 5-10 minuters promenad från mig har varit föremål för ombyggnads-diskussioner i sisådär 15 år.. Men nu är det spikat att den ska byggas om.. Man ska göra plats för väsentligt fler fritidsbåtar än vad det är idag.. Man ska även bygga så att kryssningsfartyg kan lägga till vilket är något Marbella saknar idag.. Dessutom ska bli både lite butiker och ytterligare restauranger – kan ju bli en riktigt trevlig granne ✨ Kommer såklart inte vara klart imorgon ~ man räknar med att det ska vara klart om cirka fyra år vilket i realiteten säkert innebär sex-sju år..

Somnade jättesent igår så det blev sovmorgon för oss alla tre.. Fick mejl från IKEA på förmiddagen att leveransen ska komma idag (?!) Bara att vänta och se.. Problem dock att jag ska jobba men om jag har tur så ringer de snart.. I annat fall får jag kontakta Sara och se om någon annan kan låsa upp för jag har mindre lust att missa leveransen och gå i evigheter till den där servicebutiken igen..

Förlåt.. att jag tjatar om alla mätningar men det är spännande med valet tycker jag och det här är ju också min dagbok.. Hoppa över om ni tycker att det är tjatigt:). Hursomhelst så kom SR:s mätning idag ~ S tappar kraftigt och L gör inte alls det skyttet framåt.. närmare bestämt ingen rörelse alls. Summa summarum så är Magdas sida sisådär fem procent större i den här mätningen (ännu mer om man räknar bort L..).. En sak är säker; mätningarna spretar men så är det väl alltid tänker jag.

M ska ha någon pressträff idag och då presentera att de går med på de sex krav som C ställer på Magdalena Andersson.. Ja, iallafall ett försök men ett hyfsat lönlöst sådant kan vi nog vara överens om. Har väldigt svårt att se framför mig att C skulle överge sin SD-linje.. Väldigt svårt..

Apropå väldigt svårt.. och avdelningen ointressant skvaller.. Måns Zelmerlöw kommer i dagarna ut med en bok ~ hans sida av berättelsen ”När allt faller”.. Det vill säga skilsmässan, polisanmälan om våld, kokainet, vårdnadstvisten och allt vad det nu var. Jag ska inte gå in på den historien för det enda jag vet är det jag sett i media och den har inte visat upp något särskilt positiv för honom.. Hans karriär försvann ju som ett brev på posten och det tycker han såklart inte är så kul.. Han vill då förändra omgivningens uppfattning om honom ~ rentvå sitt namn… kalla det vad du vill men det tror jag var ett stort misstag. Vad jag kan förstå så framställs hans fd fru i allt annat än positiv dager och även om han påstår att han velat ge en lika ärlig som kritisk bild i boken så är ju självklart hans syfte att få sympatier.. Att förhoppningsvis kunna få tillbaka sin heder och kanske karriär. Det kommer han inte att lyckas med genom att skriva den här boken. Nu kommer allt komma upp till ytan igen och hans påståenden ifrågasättas och motbevisas. För att återkoppla till väldigt svårt.. Jag har väldigt svårt att förstå att han valt den här vägen.. och hur den ska hjälpa honom. Måste ju nu lyssna på boken och inte uttala mig tvärsäkert baserat på några krönikor och recensenter. Får återkomma..

Vi hörs i helgen!

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Search

Archives

Categories

  • Ett fenomen
  • I huvudet just nu…
  • Okategoriserat
  • Tillbakablickar

Archives

© 2026 I HUVUDET PÅ EVA P | Drivs med Superbs Personligt bloggtema