Hoppa till innehåll

I HUVUDET PÅ EVA P

tankar, händelser & annat

Meny
  • Blog
  • Home
  • Mindset Communication
  • Mindset Marbella
  • Om Eva P…
Meny

Senapsfrön och annat..

Publicerat den juni 28, 2026juni 28, 2026 av Eva Björklund Persson

Jag höll mig uppe i torsdags och såg matchen Sverige mot Japan och den gick ju mycket bättre än vad jag trodde och vågade hoppas på.. Blir ju däremot typ helt omöjligt att ha någon chans mot Frankrike som de ju möter på tisdag.. Tråkigt att det blev just det motståndet med tanke på att Frankrike är det lag som varit bäst så här långt i VM och jag tror att de har stor chans att vinna..

Har varit iväg och fått hundarna sommarfina vilket de uppskattar speciellt nu när det är så varmt. Skönt att bli av med massa päls helt enkelt. Vi gick dit men jag hade vagnen med eftersom det skulle vara klart varmare på hemvägen.. Det var sisådär 31 grader och eftersom jag dessutom hade två timmar att ”slå ihjäl” medans de blev fixade kom jag upp i 14 347 steg.. Det kändes på kvällen kan jag säga:)

Iväg till stan vid 16-tiden för att fixa några ärenden innan det var dags att låsa upp butiken 17.30. Jag hade tidigare frågat vår vanliga fredags kollega om hon ville ha en ljusgul väska som jag har men aldrig använder och det ville hon gärna eftersom hon älskar gult. Hon och hennes dotter kom till butiken för att hämta den idag och då hade hon med sig en bok och fröer ~ Daily Mustard Seed.. Hade aldrig hört talas om men är tydligen en liknelse från bibeln om hur något så otroligt litet kan få en enorm betydelse. Tänker att jag får plantera fröerna när jag kommer tillbaka från Sverige. Lite fin och omtänksam present hursomhelst 💛

Kom på att jag inte uppdaterat något om hur det går med köket.. Fastnade ju när jag målade vården eftersom den ljusgrå färgen verkligen var just ljusgrå.. typ nästan bara smutsvit så det blev inte bra. Hade ju lite fullt upp efter det men nu har jag kommit iväg och köpt ny färg som jag laborerat fram tillsammans med Chat GPT:) Ska försöka måla bården imorgon kväll när det är lite svalare än vad det är på dagarna..

Inga direkta planer för helgen vilket är skönt.. Eventuellt ska jag träffa Sabine imorgon söndag för en lunch eller fika men hon var inte helt säker på att hon skulle kunna komma iväg.. Hon bor ju i Monda (ca 2,5 mil inåt land) och har oftast fullt upp med hundarna på sitt hundhotell..

Lördag och jag tvättar som vanligt ~ hänger upp ute på terrassen och vips så är allt torrt.. Lagar middag (det är ju så mycket roligare att laga mat nu när jag fixat köket ✨) det blir fläskfilé med den sista svenska färskpotatisen vilket ska bli riktigt gott.. Ska se om jag kan hitta något kul att kolla på i Netflix utbudet..

Nu är det inte så lång tid kvar tills jag åker till Sverige och ”Skrota på landet” semestern som ska bli sååå mysig ❤️Jag hoppas och ber till alla vädergudar att det blir en sådan där alldeles underbar sommar som gör att Sverige är helt oslagbart..

Jag åker ju den 7 juli så bara en dryg vecka kvar.. Gillar ju inte att flyga men det ska väl förhoppningsvis gå bra den här gången också (får vi verkligen hoppas). Jag kommer i princip bara skrota på landet tillsammans med Pappa och Åsa.. Vi gör väl som vanligt lite utflykter men det är också att just bara vara.. Kommer såklart också att träffa min väninna Åsa ~ inget Sverige besök utan en träff med henne.. Eventuellt blir det ytterligare en kompisträff med Lynn om vi får ihop det med hennes planer..

Dricker ju väldigt lite alkohol men på sommaren tycker jag att det kan vara gott med en riktigt uppfriskande drink.. Får kanske bli några under ”Skrota på landet” semestern om det är soligt och varmt ☀️

Söndag ~ varit iväg och träffat Sabine. Vi började med att fika och sedan tog vi en promenad.. Hundarna såklart med (och vagnen för det blev varmt 🥵)

Brukar inte se valaffischer här i Marbella men någon gång ska väl vara den första.. SD som köpt reklamplatser och ska tydligen fortsätta med det fram till valet.. Det är lite humor i deras budskap kan man iallafall konstatera..

Sista veckan innan resan så som vanligt är det ett gäng ärenden som ska fixas.. Köpa linser, mediciner till hundarna, min hårmedicin, ett läkarbesök och en massa annat så veckan kommer som vanligt att rusa fram snabbt.

Behöver ta ut lite kontanter till mötet med målaren imorgon.. Funderar på om jag ska åka in till stan och fixa det efter Diamond League tävlingen som slutar vid åtta eller om jag ska ta det imorgon.. Gör jag det ikväll så funkar det bättre med ett besök på marknaden med hundarna imorgon..

Vi hörs i veckan!

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Search

Archives

Categories

  • Ett fenomen
  • I huvudet just nu…
  • Okategoriserat
  • Tillbakablickar

Archives

© 2026 I HUVUDET PÅ EVA P | Drivs med Superbs Personligt bloggtema